OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
STICK TO YOUR GUNS dle mého skromného názoru patří k nejdůležitějším HC kapelám současnosti. O jejich sílícím vlivu a hlasu vypovídá i to, že nad svým dalším turné, které kapela jezdí jedno za druhým, měla evidentní kontrolu, a minimálně německé WOLF DOWN si k sobě vybrala jako předkapelu sama. Jak je u nich dobrým zvykem, zdaleka se tak nestalo jen na základě hudebních kvalit, ale také na základě poselství, o němž koneckonců punk byl, je a bude.
Futurum bylo už od pozdního odpoledne v sobotu 6. února zaplněno víc než dost a jak večer kulminoval, dalo by se obligátně popsat jako "narvané až po strop". Moderní hardcore táhne a mám jistou naději, že po návštěvnících aspoň něco nesklouzlo jako voda po naolejovaný trubce, ale že v nich zarezonovala nejen muzika, ale také témata, jež se alespoň některé z kapel snažily vykřičet do světa.
Chvíli po šesté se Futurem rozeznělo surové mlácení lopatami do lidí, když na stage vyběhli již zmínění WOLF DOWN. Těm právě v těchto dnech vychází na luxusně provedeném vinylu (a samozřejmě i na CD) nová fošna "Incite & Conspire", jejímž tématem je 100% anarchismus a to v pokud možno nejradikálnější podobě. Dokonce i klip k titulní skladbě vypráví příběh party radikálních žhářů, což na mě působí vzhledem k faktu, že zhruba v době jejich setu bylo podpáleno autonomní sociální centrum Klinika, minimálně rozpačitě.
WOLF DOWN prošli v posledních letech personálním kolotočem (sympatickou vlčici Larissu byste na pódiu hledali marně) a dnes je to do velké míry jiná kapela, než kterou jste znali z debutu "Stray From The Path" (neplést se stejnojmennou položkou v line-upu sobotní show). Hudebně jde z mého úhlu pohledu o agresivní, jednoduchý HC v duchu HATEBREED, na jejichž tvůrčí talent však současní WOLF DOWN rozhodně nestačí. Jejich tvorba i živé vystoupení je tak především jen hluková kulisa pro šíření politických názorů od propagace veganství a antifašismu až po podporu politických vězňů. Servírovaná "message" na mě ale působila jako štěkání stokrát slyšených hesel bez podpůrné argumentace a schopnosti skutečně oslovit posluchače; aktuální WOLF DOWN se tak u mě zapíšou mezi kapely, které mi rozhodně nevadí, ale vyhledávat je nebudu. Když "message", sáhnu raději po matadorech z TRIAL nebo ENDPOINT.
Kanadské COUNTERPARTS jsem až do avíza koncertu neznal. Jde o melo/HC kapelu od Victory Records, což mě spolu s deskou s generickým názvem "Tragedy Will Find Us" mírně odrazovalo, a jak se později ukázalo během poslechu desky i během show, tak oprávněně. Rozhodně nečekejte nátěr jako od COMEBACK KID, spíše přiškrcený a i přes absenci čistých vokálů cukrkandlově působící hardcore plný mnohokrát slyšených riffů i breakdownů, který ze všeho nejvíc působil jako pokus o kompilaci vzorů jednotlivých členů kapely. Z počátku jsem se snažil splnit svou povinnost a vydržet celý set, po pár skladbách jsem se ale rozhodl, že nemusím zvládnout všechno a jen z dálky občas po očku sledoval stovky dobře se bavících lidí. COUNTERPARTS tak evidentně zklamali jen menšinu návštěvníků Futura, což je pro kapelu jistě dobrá zpráva.
Newyorští STRAY FROM THE PATH rovněž nejsou muzika pro mě, ale naprosto chápu, co na nich spoustu lidí baví. Výbušná kombinace hardcoreu, kterému nechybí fortelný groove, a rapu, jež je součástí výrazu SFTP zjevně coby výsledek fanouškovské fascinace RAGE AGAINST THE MACHINE. Jejich stopy jsou ve výrazu SFTP bohužel tak markantní, že člověk až příliš jasně vidí, jak se kapela na své vzory výrazově nechytá. Navíc banální texty na úrovni průměrných konspiračních webů mají fakt jen málo společného se skutečnou sociální kritikou... No, příjemná hopsačka to rozhodně byla, ale já budu i nadále lovit v jiných vodách.
Co napíšu o STYG už tak trochu předjímá úvod reportu. Kapela mi před pár lety spolu s deskou "Diamond" nejen ukázala, o čem hardcore punk může skutečně být, ale také mě třeba přivedla k mysliteli Jiddu Krishnamurtím, renegátovi od theosofické společnosti. Je jen málo kapel, s nimiž se dokážu takovým způsobem ztotožnit – STYG mají chytlavou a melodickou, ale přesto tvrdou muziku, inteligentní, ale snadno srozumitelné texty a hlavně je z jejich show cítit skutečné punkový srdce.
Ve Futuru to byla má třetí návštěva jejich koncertu a ač mi dřív přišlo, že kapela je mírně unavena častým koncertováním, komunikace s publikem probíhá tak trochu neosobně (Jesse jako by mluvil spíš k sobě než k lidem, co v sále byli), a navíc mi jejich poslední deska "Disobedient" přijde nepříjemně přeprodukovaná, sobotní show ve Futuru do velké míry zacloumala mou rostoucí apatií vůči kapele a opět mě k ní přimkla. Uvědomil jsem si, že dobrá polovina songů na "Disobedient" je vlastně skvělá, kluci působili víc ve formě než obvykle a dav dával od začátku setu jasně najevo, kdo patří mezi současné krále žánru. STYG představují novou generaci hardcore kapel, které mají co říct, umí dělat kvalitní muziku a umí k ní a tím i k celé scéně přilákat nové, mladé lidi. Já už jsem STYG přeci jen poněkud přeposlouchaný, ostatně jejich diskografii znám s výjimkou první fošny takřka nazpaměť. Desky "Hope Division" a "Diamond" mě provázely v letech 2012-2014 takřka na denní bázi a já mohu jen přát českým hardcore kids, ať pro ně mají desky STYG alespoň z části takový význam jako pro mě. STYG v sobotu ve Futuru proškolili každého. Těšil jsem se na předkapely a místo toho jsem dostal starou lásku, která nerezaví.
Fotky: Karel Vyskočil
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.